Sodastream Review

In the house of The Greer, we punish our bodies with caffeine non-stop. Brent is the biggest coke drinker in the house. Literally we can go through a 12 pack in two days when he is home. Let’s real quick do the cost of what we would spend monthly on cokes in The Greer 5 home.

At Fry’s Food they normally run about 2 12 Packs for $9.00. Say we go through 14, 12 packs a week. This is a rough estimate with Brent being home and me over drinking cokes. That’s roughly what — $63.00 a week. Monthly that is — $252.00. Doing the math now makes me panic. That is a lot of money thrown away on cokes. A lot.

Let me introduce you to the alternative.

Sodastream USAABOUT:

Making carbonated water and soft drinks is so simple. Turn tap water into sparkling water in 3 seconds! Enjoy the convenience of home soda and protect the environment. No heavy bottles to carry, store at home or throw away. Fizz to your taste with our delicious syrups. Add the flavor of your choice and make your favorite drink. Simple to clean and reuse. With the latest designs it will also look great in your kitchen. So… do you still do bottles?

We got to test the Jet and over 10 assorted soda flavors and water flavors.

Sodastream JetPRODUCT INFORMATION:

The Jet soda maker comes in a range of bi-colored machines specially created to the colored pallet of any modern kitchen. Among the Jet features are: automatic access gas release mechanism, fits extra large carbonators – optional 100 liter aluminum cylinder, minimal space usage, customized carbonation level and easy to clean drip tray.

Sodastream FlavorsPRODUCT INFORMATION:

Making your favorite soda, flavored sparkling water or energy drink is simple, with SodaStream’s wide variety of over 30 sodamix syrups including dozens of regular, diet and caffeine-free options. Flavors include classics like cola, lemon-lime, and root beer…Exotic fruit flavors like orange mango and diet pink grapefruit…Energy drink, sparkling iced teas and cocktail mixers. Each bottle of sodamix makes about 12 liters of soda (about 33 cans!) for around 25 cents per 12-ounce can.

WHAT WE THOUGHT:

When I first opened it I was so excited that I had to slow down and read the directions. But if you aren’t overly excited you won’t have a problem setting up the machine and in seconds you’ll be ready to make your own soda. I’ve tried every single flavor they sent and I’m hooked. Honestly, I don’t see much of a difference in the taste of my home made coke compared to a coke bought in the store. And it’s obviously $252 cheaper a month this way. HUGE plus. I worried about the cleanliness of it but we’ve let the bottles sit in look warm water overnight, rinsed again the next day and voila back to making soda. This has got to be on EVERYONE’S list this Holiday Season!!!

We received the products mentioned above in junction with this post.

Reblog this post [with Zemanta]